تبلیغات
عطاری آنلاین بهارستان

عطاری آنلاین بهارستان
عطاری آنلاین
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
چه اندازه پستهای این وب سودمند است
شیره درخت مرمکی:
در کتب طب سنتی با نامهای «مر» ، «مرمکی» و «مرحجازی» نامبرده شده است. به فرانسوی آن را Myrrhe و به انگلیسی Myrrh وBalsmodendron گویند. صمغ رزینی است معطر که از درختچه ای از خانوادة Burseraceae جنس Commiphora گرفته می شود. از این جنس گونه های مختلفی هستند که این صمغ از انها گرفته می شود که نام علمی معروفترین آنها عبارت است از:
1. گونة Commiphora myrrha (Ness) Engl که مترادف آن Balsamodendron myrrha T. Ness می باشد. این گونه بومی عربستان و ساحل افریقایی دریای سرخ است.
2. گونة Commiphora abissinica Englکه در حبشه انتشار دارد.
3. Commiphora schimperi Engl.
درختچه های فوق که مر تولید می کنند در کتب طب سنتی با نام «مران» آمده است.

خواص:
باز کننده و اعتدال بخش و مسهل و ملین و حل کننده باد و ورمهای سرد بلغمی و از داروهای بسیار مهم و مشهور طبی است و در ترکیب بسیاری از داروهای طبی به عنوان حافظ و مانع پیرایش اخلاط عفونی میشود. در ترکیب با داروهای مناسب برای جلوگیری از آب ریزش و بد بوئی بینی و درد شقیقه و سردرد نافع و خشک کننده زخمهای سر و سایر زخمهای بدن است. التیام دهنده درد گوش و چرک آن و مسکن درد ها و اعضاء متورم و حل کننده آنها و رافع زخمهای عفونی دهان و لثه و قاطع خونریزی لثه و بدبویی دهان است. ناراحتیهای حلق و خشونت سینه را برطرف نموده و کلیه دردهای چشم را از نوع آبریزش و چرک کردن و خارش و سرخی و خونمردگی زیر چشم را معالج است.در مورد امراض سینه مثل سرفه مزمن تر و آسم و تنگی نفس و درد پهلو و سینه و سستی معده و رطوبات آن را برطرف و اعضاء داخلی را تمیز نموده و حل کننده نفخ و خون منعقد در رحم و نرم نمودن شکم و اسهال زرد آب و اصلاح زخمهای امعاء و دل پیچه های بادی و بلغمی و ورم طحال و خارج کردن کرم معده و جنین و ادرار بول و حیض و دردهای کلیه و مثانه است و سختی آنها را معالجه نموده و مفید و موثر است.


جهت دردهای فتق و ورم طحال و خونریزیهای شدید رحم و تبهای مفید و پادزهر سموم سرد و گزیدگی حشرات و حل کننده بلغم و تورمها منجمله خنازیر است. زخمهای عمیق را رسانده و خشک نموده و بر آنها گوشت تازه میرویاند. برای جرب چرکی و خارش و زخمهای عفونی خون مردگی زیر پوست و برطرف نمودن جوش و کورک و دردهای مفاصل وسیاتیک و نقرس وشکستگی استخوان موثر است. برای گرم مزاجان مضر و بوئیدن آن خواب آور و باعث سستی سردرد میشود و برای مثانه مضر که مصلح آن عسل است.مقدار خوراک دارویی آن از یک باقلا تا نیم درم است. برگ آن مقوی معده و حل کننده نفخ و مدر مواد اضافی و دافع سموم مار گزیدگی و حشرات است. گرد سوخته آن سوختگی با آتش را خشک نموده و مالیدن پوست سوخته آن با آب رافع جرب چرکی است و انفیه سایر اجزاء این گیاه قاطع خونریزی بینی میباشد. ضماد آن با سوخته پرسیاوش برای رشد موی سر و خوردن خاکه آن بقدر دو درم کشنده است

افعال و خواص دیگر آن: جلادهنده و خشک کننده و قابض بیلذع و مفتح و منضج ومسهل و ملین و ملزق و از بین برنده بادها و اورام بارده بلغمیه و از جمله ادویه عظیم النفع است و داخل ترکیب کبار کرده می شود و حافظ و مانع تعفن اخلاط است و لهذا حکمای سلف بر اجساد اموات برای خشک شدن و جذب شدن رطوبات و حفظ آنها از تعفن و فساد و تغییر با بعضی ادویه مناسبه می مالیده اند. سعوط مقدار یک دانگ آن پاک کننده دماغ و با آب مرزنجوش جهت منع نزولات و با آب نعناع جهت بدبویی بینی ولیکن باید گرم نموده باشند.

ماده ی شبیه شیرابه این گیاه دارای رایحه منحصر به فرد شیرین و دودی است و از آن مصارف زیادی به عمل می آید.
مرمکی اصولاً درموارد زیر مصرف می شود.
• به عنوان عطر
• برای خوشبو کردن
• برای طعم دادن به محصولات غذایی
• برای خواص بالقوه درمانی
اسانس مر از هزاران سال پیش در درمان های سنتی طبی مورد استفاده بوده است.
کلمه میر از واژه عربی " مر" به معنای تلخ وارد زبان انگلیسی شده است. در مصر باستان از مر برای درمان تب یونجه و هرپس herpes استفاده می شده است. در یونان باستان از این اسانس به عنوان ضد عفونی کننده زخم های جنگ سربازان استفاده می شد و در وسایل شخصی ایشان وجود داشت.
در کتاب عهد جدیدآمده است که وقتی حضرت عیسی زاده شد، سه فرزانه مرد ایرانی سه هدیه برای حضرتش بردند یکی از آنها مرمکی، دیگری کندر و سومی طلا.
مرمکی مرمکی ترک اعتیاد مرمکی و قهوه مرمکی در طب سنتی مرمکی با قهوه مرمکی برای ترک متادون مرمکی گیاه مرمکی خواص مرمکی قهوه خرید مرمکی فروش مرمکی مرمکی چیست myrrha مرمکی
صمغ درختی در آفریقا
بسیار پرخاصیتبرچسب ها: مرمکی، مسهل، فرانسوی، رحم، دارویی،
دنبالک ها: مرمکی،
[ سه شنبه 9 مرداد 1397 ] [ 18:17 ] [ عطاری آنلاین ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


فروشگاه اینترنتی الکترو کالا،خواص گیاهان دارویی
خواص گیاهان دارویی ایران
خواص گیاهان دارویی برای لاغری
خواص گیاهان دارویی با عکس
خواص گیاهان دارویی مازندران
خواص گیاهان دارویی pdf
عطاری آنلاین

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
کدلوگو

عطاری آنلاین بهارستان
کدآماراکسا

ساعات شرعی جدول لیگ برتر کدتلویزیون بهترین كد های جاوا کداسماالحسنی کدستاره باران کداجرای موزیک کدبازدید فونت

ساخت وبلاگ رایگان
ابزار رایگان وبلاگ
رتبه ی وبلاگ